Zapraszamy na debatę - Mniejszości narodowe i etniczne w świetle narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w Polsce w 2021 r.

14.11.2023
Data: 16.11.2023
Miejsce wydarzenia: Online, po wcześniejszej rejestracji
Godzina: 17:00 - 20:00

Termin: 16 listopada 2023 r., godzina 17:00.

Forma: online, po wcześniejszej rejestracji.

Prelegenci:

ŁodzińskiSławomir: prof. UW, socjolog, pracownik naukowy Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół socjologii migracji i etniczności, ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowości i polityki wobec mniejszości narodowych w Polsce. Jest autorem i współautorem publikacji na ten temat. Ostatnie publikacje to autorska monografia pt. Nazwy i granice etniczne. Dodatkowe nazwy miejscowości w językach mniejszości w Polsce, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2021 oraz (współautorstwo wraz z Ewą Nowicką), Długie trwanie narodu. Społeczne wymiary polskości (1988-2021), Collegium Civitas, Warszawa 2021.

Ewa Michna: prof. UJ, socjolożka, pracuje w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Badaczka stosunków etnicznych, polityki tożsamości i walki o uznanie bezpaństwowych mniejszości etnicznych. Prowadzi badania wśród liderów etnicznych: Łemków i Ślązaków w Polsce, Rusinów Karpackich w Słowacji i Ukrainie. Jest autorką dwóch monografii i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Od 2010 r. niezależna ekspertka strony mniejszościowej w komisji do rozpatrywania wniosków o udzielenie dotacji na realizację zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości działającej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dariusz Wojakowski: prof. AGH, socjolog, pracuje na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego zainteresowania badawcze obejmują studia regionalne i pogranicza, studia nad społecznościami lokalnymi oraz metodologię jakościową. Głównymi obszarami jego badań są społeczności lokalne w południowo-wschodniej Polsce i zachodniej Ukrainie. W ostatnich latach publikował prace poświęcone: rezyliencji społeczności lokalnych na pograniczu; antropologicznej analizie strategii marki terytorialnej; reprezentacjom pogranicza i narodowych sąsiedztw; praktycznym i metodologicznym zagadnieniom związanym z gromadzeniem i analizą danych jakościowych. Publikacje te ukazały się m.in. w: "Pogranicze. Studia Społeczne"; "Koneksty"; „Polish Sociological Review”; "Sociologia. Slovak Sociological Review"; "Regional Science, Policy and Practice".

Debatę poprowadzi Karolina Radłowska z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Wszystkich zainteresowanych udziałem prosimy o przesłanie maila na adres:
terradiversa.lab@uwb.edu.pl
w celu otrzymania linku do spotkania.